تبلیغات
جرعه نور

جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


همانطور كه گفته شد روش شناسی معرفتی درجه دوم است و موضوع آن، شناخت روش هاست. دانش درجه اول، دانشی است كه به یك واقعیت عینی طبیعی و یا انسانی می پردازد. در حالی كه دانش درجه دوم، دانشی است كه موضوع آن نفس واقعیت خارجی نیست بلكه علم و آگاهی بشری است. اصطلاح دانش درجه دوم نظیر اصطلاح معقولات ثانویه است در برابر معقولات اولیه در منطق و فلسفه.


شناسایی روش های به كار رفته در پژوهش های علمی، كمك به شناسایی مبانی روش شناختی اندیشمندان و كمك به شناسایی مبانی روش شناختی مكاتب علمی و فلسفی سه هدف مهم روش شناسی محسوب می شود. به حسب تنوع مكاتب فلسفی، روش شناسی های متفاوتی وجود دارد. به طور مثال، به همان میزان كه فلسفه سیاسی تحلیلی از فلسفه سیاسی قاره ای تمایز می یابد، روش شناسی های آنها هم با یكدیگر تفاوت پیدا می كند. در فلسفه سیاسی تحلیلی دو رویكرد كلی وجود دارد: تحلیل زبانی و تحلیل منطقی. براساس تحلیل زبانی، كلیه نزاع های فلسفی قابل ارجاع به تحلیل زبان و مفاهیم هستند. به بیان دیگر، با تحلیل خوب مفاهیم، نزاع های فلسفی نیز به خودی خود حل یا منحل می شوند. براساس رویكرد دوم، كلیه استدلال ها باید به صورت قضایای منطقی و تشكیل صغری و كبری قابل تبدیل باشند. این در حالی است كه در فلسفه قاره ای همانند ساختارگرایی، پدیدارشناسی و هرمنوتیك چنین الزاماتی از نظر روش شناختی وجود ندارد. پس می توان چنین نتیجه گرفت كه روش شناسی در فلسفه تحلیلی با روش شناسی در فلسفه قاره ای تمایز دارد. از این رو، در دو سه شماره آتی این ستون، جهت تبیین تمایز مفهومی روش شناسی با دیگر مفاهیم مربوط، روش شناسی را با روش، روش تحقیق، فلسفه علم، علم، منطق و معرفت شناسی نسبت سنجی می نماییم.

¤روش شناسی و علم

روش شناسی با علومی كه روش آنها موضوع دانش منطق و روش شناسی است، تعاملی دوسویه و دیالكتیكی دارد. علوم برخی از مبادی و اصول موضوعه روش شناسی را تأمین می كنند و روش شناسی راه و شیوه صحیح اندیشه را به آنها می آموزد. بدین سان هر یك از این دو به غنا و گسترش مباحث دیگری می افزاید. ویژگی این تعامل از دیرباز مورد توجه متفكران و منطق دانان دنیای اسلام بوده است. از این رو، اندیشمندان اسلامی همواره تلاش كرده اند این تعامل را به گونه ای سامان بخشند كه از برخی مشكلات فلسفی مصون باشند. در شماره آینده به نسبت سنجی روش شناسی و فلسفه علم خواهیم پرداخت. فهم این مفاهیم مقدماتی كلید فهم روش های اصلی از قبیل هرمنوتیك، كاركردگرایی، پدیدارشناسی و ... است.


بر گرفته از : صبح صادق شماره* شماره 450 *
طبقه بندی: اصطلاحات،
[ چهارشنبه بیست و ششم خردادماه سال 1389 ] [ 02:58 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************