تبلیغات
جرعه نور

جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


فلسفه هر علمی، دانشی درجه دوم است كه به سه دسته از مسائل می پردازد: پیش فرض های آن علم، تاریخ تحول آن و شناخت روش های به كار برده شده در آن كه به تعبیری دیگر، روش شناسی آن علم می گویند. به طور كلی چهار دیدگاه در باب فلسفه علم وجود دارد:1- فلسفه علم عبارت است از صورت بندی و تنسیق جهان بینی هایی كه با نظریه های علمی مهم، سازگار و از برخی جهات بر آنها مبتنی هستند.
2- نمایاندن و ظاهر ساختن پیش فرض ها و تمایلات باطنی دانشمندان را فلسفه علم گویند.
3- فلسفه علم رشته ای است كه به مدد آن مفاهیم و نظریه های علمی تحلیل و تشریح می گردند.
4- فلسفه علم نوعی معیارشناسی جنبی است. به هر حال فیلسوف علم به دنبال دستیابی به پاسخ پرسش هایی از این قبیل می باشد. چه مشخصه هایی تحقیق علمی را از سایر انواع پژوهش متمایز می سازد؟ دانشمندان در مطالعه و بررسی طبیعت چه روش هایی را باید اتخاذ كنند؟ برای اینكه یك تبیین علمی صحیح باشد، چه شرایطی باید احراز گردد؟ قوانین و اصول علمی از نظر شناسایی یا معرفت بخشی چه مقام و موقعیتی دارند؟

به نظر می رسد میان فعالیت و روش علم با تفكر درباره این كه فعالیت علمی چگونه باید انجام شود، تمایز وجود دارد. فلسفه علم كه به تحلیل روش ها و منطق تبیین علمی می پردازد، درجه دوم است. البته به قول جان لازی در كتاب درآمدی تاریخی به فلسفه علم، مرز عمل دانشمندان علم و فیلسوف علم مشخص نیست. با نگاهی به مهمترین مكاتب فلسفه علم می توانیم رابطه آنها با روش شناسی را بهتر مورد مطالعه قرار دهیم.
پوزیتیویسم منطقی كه در سال 1905 ظاهر شد و در دهه 1940 به اوج شكوفایی خود رسید، فرض خود را بر این گذاشته كه معناداری گزاره ها به قابلیت تجربه آنها مشروط است. براساس عقل گرایی انتقادی كه در دهه 1930 به وجود آمد و در دهه 1960 به اوج خود رسید، مقام داوری را از مقام گردآوری باید جدا كرد. در این گروه می توان از پوپر، لاكاتوش، باشلار، انیشتین و ماكس پلانك نام برد. در مكتب اثبات گرایی، گردآوری مهم تر از داوری و در عقل گرایی انتقادی داوری مهم تر از گردآوری بود. افرادی چون فون هایك در آلمان و انگلستان و ماكس وبر در آلمان در مقام آشتی دادن این دو شاخه بزرگ علم الاجتماع، معناكاوی را مدخلی برای نظم كاوی و قانون یابی گرفتند و به تعبیر روشن تر، معناكاوی را مقام گردآوری و تجربه و استقرار را مقام داوری دانستند.
با توجه به مرور اجمالی به فلسفه علم، می توان گفت روش شناسی از نظر معرفتی پایین تر از فلسفه دانش و فلسفه علم قرار دارد. هر چند طبق استدلال های گذشته بالاتر از روش تحقیق قرار می گیرد. بنابراین روش شناسی شاخه ای از فلسفه علم می باشد كه به نوبه خود با نظریه معرفت یا معرفت شناسی ارتباط دارد. وظیفه روش شناسی كاوش درباره روش های علوم است. روش شناسی جایگاه هر علم را در جهان معین می كند و روش های پذیرش یك نظریه را به بحث می گذارد.


برگرفته از : هفته نامه صبح صادق * شماره 452 *
طبقه بندی: اصطلاحات،
[ پنجشنبه بیست و هفتم خردادماه سال 1389 ] [ 02:47 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************