تبلیغات
جرعه نور

جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


ز جامعه پذیری سیاسی تعاریف زیادی صورت گرفته است كه در شماره گذشته به برخی از آنها اشاره شد. جامعه پذیری سیاسی ( political socialization) در واقع راهی است كه یك جامعه ، فرهنگ سیاسی خود را دائمی می سازد. در هر صورت جامعه پذیری سیاسی یكی از كاركردهای اصلی یك نظام سیاسی به شمار می رود. در این كاركرد از یك طرف فرد ارزشها، هنجارها و مولفه های فرهنگ سیاسی جامعه خودش را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم یاد می گیرد و از طرف دیگر دولت با این اقدامات به تداوم و ادامه حیات خویش می پردازد.

از جامعه پذیری سیاسی تعاریف زیادی صورت گرفته است كه در شماره گذشته به برخی از آنها اشاره شد. جامعه پذیری سیاسی ( political socialization) در واقع راهی است كه یك جامعه ، فرهنگ سیاسی خود را دائمی می سازد. در هر صورت جامعه پذیری سیاسی یكی از كاركردهای اصلی یك نظام سیاسی به شمار می رود. در این كاركرد از یك طرف فرد ارزشها، هنجارها و مولفه های فرهنگ سیاسی جامعه خودش را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم یاد می گیرد و از طرف دیگر دولت با این اقدامات به تداوم و ادامه حیات خویش می پردازد.
1- خانواده: تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی كه خانواده یعنی اولین ساختار پرورش اجتماعی بر فرد می گذارد، بسیار مستمر است. مشخص ترین تاثیر خانواده را می توان در مورد رویارویی با قدرت ملاحظه كرد. كودك در خانواده ابتدا از طریق رفتار پدر با قدرت آشنا می شود. سپس در رفتار خانواده با محیط بیرون مثل برخورد با پلیس، چراغ راهنمایی و امثالهم با قدرت خارج از خانواده مواجه می گردد. امكان دارد در زندگی خانوادگی تصمیمات به صورت جمعی اتخاذ گردند و یا ممكن است این تصمیمات را فرد قدرتمند خانواده راسا اتخاذ كند و عدم اطاعت از آن را مستوجب تنبیه بداند. تجربیات اولیه مشاركت در تصمیم گیری خانواده می تواند فهم كودك را در مورد صلاحیت سیاسی افزایش دهد و موجب مهارت وی در امور سیاسی شود. این مشاركت ها و كسب مهارت ها زمینه شركت فعال فرد به هنگام بزرگسالی در نظام سیاسی خواهد بود. « بری استیسری» از جمله صاحب نظرانی است كه اعتقاد دارند در خانواده ای كه درباره مسائل، آزادانه بحث می كنند، نوعی جامعه پذیری سیاسی شكل می گیرد كه كودكان را به فراگیری شایستگی سیاسی و تعهدات مربوط به آن توانا می سازد. افرادی كه در این گونه خانواده ها تربیت شده اند در مورد مباحثات سیاسی از خود تحمل نشان می دهند. از دوران قدیم این عقیده رایج بوده است كه احساسات اولیه كودك نسبت به خانواده و ارزیابی قدرتهای درون خانواده مستقیما در ارزیابی قدرت حكومتی تاثیر می گذارد . بر این اساس «ابرامسون وانكلهرت» در سال 1970 فرایند جامعه پذیری سیاسی را این گونه بیان كرده اند: الف- در مرحله نخست كودكان والدین خود را به چشم موجوداتی آرمانی می نگرند و فكر می كنند كه آنها همه چیز را می دانند و هر قدرتی را دارا هستند. ب- در مرحله بعد، آرمانی كردن والدین كاهش می یابد و رهبران سیاسی جای والدین را می گیرند . ج- با بزرگتر شدن شخص، آرمانی كردن رهبران سیاسی كاهش می یابد و حمایت از نهادهای سیاسی شروع می گردد. مكانیزم آرمانی ساختن موجب می شود كه فرد احساس عدم امنیت نكند. در شماره های آتی روند جامعه پذیری سیاسی را در گروه همسالان، محله و اجتماع و رسانه های گروهی پی می گیریم.
طبقه بندی: اصطلاحات،
[ پنجشنبه ششم خردادماه سال 1389 ] [ 04:08 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************