جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟از قرن هفدهم به بعد در غرب، نهضتی در زمینه مسائل اجتماعی و در قالب «حقوق بشر» پدید آمد، كه در آن نویسندگان و متفكران غرب افكار خویش را در قالب دفاع از حقوق طبیعی و فطری بشر با دو محور «آزادی» و «تساوی» حقوق زن و مرد مطرح كردند و حتی مدعی شدند كه بدون تأمین آزادی زن و تساوی حقوق او ، سخن راندن از آزادی و حقوق بشر بی معنی است. آنها كلید تمام مشكلات اجتماعی و خانوادگی زنان را در حل این مسئله دانستند. اما این سخنان به ظاهر فریبنده و پوچ در راستای اهداف مادی و استثماری جامعه غرب است نه احقاق حقوق واقعی زن.
حقیقت این است كه در فلسفه غرب سالهاست كه انسان از ارزش و اعتبار افتاده است. سخنانی كه در گذشته درباره انسان و مقام ممتاز وی گفته می شد و ریشه همه آنها در مشرق زمین بود، امروز در اغلب سیستم های فلسفه غربی مورد تمسخر و تحقیر قرار می گیرد. انسان از نظر غربی تا حدود یك ماشین تنزل كرده است و روح و اصالت آن مورد انكار واقع شده است. اعتقاد به علت غایی و هدف داشتن طبیعت، یك عقیده ارتجاعی تلقی می گردد.
نكته مهمی كه بی توجهی به آن سبب شد تا نه تنها مشكلات زنان حل نشود، بلكه سختی ها و بیچارگی های مضاعفی بر زن تحمیل شود، مربوط به حقیقت تساوی و آزادی افراد بشر است از جهت بشر بودن، نه زن یا مرد بودن، زیرا زن و مرد مساوی هستند از آن جهت كه انسانند اما از جهت طبیعت، آفرینشی متفاوت با یكدیگر دارند كه این آفرینش متفاوت، خصوصیات، روحیات، توانایی ها و نیازهای متفاوتی را اقتضا می كند.
این مسئله به قدری روشن است كه نمی توان بی توجهی به آن را به حساب غفلت گذاشت ، بلكه عواملی در كار بود كه می خواست از شعار آزادی و تساوی حقوق زن و مرد به سود خود بهره برد. همان طور كه در جامعه امروز غرب می بینیم این شعار سبب بیرون كشیده شدن زن از خانواده و تبدیل شدن به ابزاری برای بهره وری اقتصادی نظام سرمایه داری شده؛ در واقع سردادن شعار تساوی حقوق زن و مرد بدون توجه به طبیعت و فطرت متفاوت او زهری در جام زرین بود كه باعث استثمار زن و نادیده گرفتن حقوق طبیعی و ابتدایی او شد.

الف) اسلام احیاكننده حقوق زن
«قرآن به اتفاق دوست و دشمن، احیاكننده حقوق زن است. مخالفان لااقل این اندازه اعتراف دارند كه قرآن در عصر نزولش گام های بلندی به سود زن و حقوق انسانی او برداشت. ولی قرآن هرگز به نام احیای زن به عنوان «انسان» و شریك مرد در انسانیت و حقوق انسانی، زن بودن زن و مرد بودن مرد را به فراموشی نسپرد و زن را همان گونه دید كه در طبیعت هست. از این رو هماهنگی كامل میان فرمان های قرآن و فرمان های طبیعت برقرار است؛ در واقع زن در قرآن همان زن در طبیعت است!»
این مسئله درخور توجه است كه اسلام علاوه بر در نظر گرفتن طبیعت متفاوت زن و مرد از یكدیگر و با قائل بودن به تساوی در انسانیت؛ عنایت ویژه ای به زن داشته است. حضرت امیرالمومنان علی (ع) در وصف زن، خطاب به امام حسن مجتبی(ع) می فرمایند: «فان المراه ریحانه و لیت بقهرمانه»
مطلب مهمی كه بیش از هرگونه حقوق و مزایای اجتماعی ارزشمند است و جزو تفاوت های اساسی نگاه اسلام و غرب به زن به شمار می آ ید ، محوریت زن در پرورش نسل آینده و جامعه ساز بودن آن است؛ مسئله ای كه غرب با نادیده گرفتن آن روز به روز بیشتر به سمت انحطاط و نابودی پیش می رود.
در واقع آنها ارزش زن را در كارهای اجرایی و مسئولیت های بیرون از خانه می دانند. با اینكه در اسلام انجام بسیاری از كارهای اجرایی جایز است اما این امور به خودی خود مقام و ارزش به شمار نمی آید و تنها آنچه كه مایه تقرب می شود را تعبد می داند.

ب) غرب و پایمال كردن حقوق طبیعی زن
غرب با شعارهای فریبنده فمینیستی و در قالب تساوی حقوق زن و مرد، بزرگترین ظلم و خیانت را در حق زن روا داشته است. اتفاق مهمی كه از این شعارها برمی آید این است كه مقام و ارزش والای زن بودن و مادر بودن به دست فراموشی سپرده شده و مدیریت خانواده و تربیت انسان ها و به تبع آن جامعه به نابودی كشیده می شود. در واقع نادیده گرفتن نقش واقعی زن مسئله ای است كه غرب را روز به روز به نابودی نزدیك تر می كند. مسئله جدی تر اینجاست كه صدای این شعار به كشورهای اسلامی هم رسیده اما با هوشیاری، نه تنها نباید به این شعارها گوش فرا دهیم بلكه باید با تكیه بر آموزه های اسلامی و با الگو گرفتن از بانوی دو عالم و سرور زنان جهان فاطمه زهرا(س) الگوی واقعی زن و مقام و جایگاه حقیقی او را به كشورهای دیگر بشناسانیم.
حقیقت این است كه باید در همه مسائل حقوقی، اعم از حقوق خانواده، حقوق جامعه، به جای مردسالاری یا زن سالاری، والی و ولی سالاری یا نظایر آن، عنوان حق مداری و حق سالاری مطرح شود تا هیچ خیال خام ربوبیت را چه در محل زندگی و كار و چه در حوزه های كوچك و بزرگ در سر نپروراند و هرگز معارف حقوقی اسلام را كه در مدار حق فطری تدوین شده است و دست غیر معصوم آن را لمس نكرده و فكر غیرطاهر آن را به ارمغان نیاورده است، با امیال عده ای كه همه ارزش ها را در قدرت ظاهری می دانند و همان را معیار تفاوت یا تساوی انسانها می نگرند، مشوب نسازند.
طبقه بندی: حجاب و عفاف، گوهر ناب،
[ پنجشنبه نوزدهم خردادماه سال 1390 ] [ 00:21 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic