جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


دهه فجر مبارک


1- بررسی‌‌كلی اوضاع

شاه با یأس تمام از كشور رفته است، ارتش كه پایگاه مسلم و محكم او بود دیگر استحكام سابق را ندارد، امرای ارتش از وضع آینده نگرانند. بختیار با حمایت امریكا و براساس توافق گوآدلوپ نخست‌وزیر است اما در بین توده مردم جایی ندارد ضربات كوبنده و سهمناك انقلاب او را در تلاطم دارد. قدرت اصلی در اختیار خمینی تیعیدی است كه در پاریس استقرار دارد و عزم بازگشت می‌نماید اوست كه از راه دور، اعلام تعطیل عمومی می‌كند، تحصن‌ها را سراسری و مؤثر می‌نماید، سربازان را به فرار از پادگانها دستور می‌دهد، صدور نفت به خارج را بكلی قطع می‌نماید. شورای سلطنت را غیرقانونی می‌نامد و رییس آن را به استعفا وادار می‌سازد دستور می‌دهد وزرا را به وزارتخانه‌ها راه ندهند، از وكلای مجلس می‌خواهد فوری استعفا بدهند. و هرچه می‌خواهد انجام می‌گیرد در مقابل بختیار كوشش می‌كند كه دولت خود را قانونی معرفی كند و بهر قیمت از رهبر انقلاب مدتی مهلت بگیرد و جمعی را به حمایت درآورد، آماده است برای مذاكره به پاریس برود، آماده است كه هرگونه تغییری كه مورد نظر رهبر است در قانون اساسی بدهد و بترتیبی جمعی از روحانیون را با خود همراه سازد اما معلوم است كه نمی‌تواند در این جهت پیشرفتی داشته باشد، رأی اعتماد را از مجلس گرفته ولی خود آن مجلس از اصل بی‌اعتبار شناخته شده. تعدادی از دولتمردان بازداشت شدند، بختیار سعی دارد مصدق را بزرگ كند و خود را به او مربوط سازد و راه او را بپیماید و مردم را بفریبد و چون اقدامات بختیار به تنهایی كافی نیست گروه راه مصدق اعلام موجودیت می‌نماید تا بختیار را تحت حمایت گیرد امام وضع انقلاب طوری است كه هرگونه سد و مانع را خرد می‌كند و از سر راه برمی‌دارد و در مورد این گروه هم چنین كرد ایران مركز خبری است صدها خبرنگار برای ملاحظه صحنه‌های خونین مبارزه به ایران روی آورده‌اند. پرسنل هواپیمایی تصمیم می‌گیرند كه هواپیمایی را اختصاصاً برای بازگرداندن اما به پاریس بفرستند و نام آن را انقلاب می‌گذارند دولت مانع می‌شود مردم خشمگین در جلو دانشگاه و خیابانهای منتهی به فرودگاه اجتماعات بزرگ تشكیل می‌دهند و با شعارهای كوبنده دولت بختیار را مخاطب قرار می‌دهند«اگر امام فردا نیاد مسلسل‌ها بیرون میاد» بختیار مدعی می‌شود كه با امام نزدیك است و قرار برآن شده كه به ملاقات ایشان برود امام بلافاصله ادعای بختیار را تكذیب می‌نماید و عموم را از فریبكاری های او برحذر می‌دارد، رییس شورای سلطنت در پاریس با استعفای اعلام می‌دارد كه شورای سلطنت غبرقانونی است.

2- تحصن در دانشگاه تهران

بعد از این که امام تصمیم به بازگشت به ایران گرفت و بازماندگان رژیم تحت نظر امریكا این بازگشت را مصلحت نمی‌دانستند و بطرق مختلف از آن جلوگیری می‌نمودند مسأله مراجعت رهبر در رأس همه مسایل قرارگرفت و اولین خواست اجتماعات بزرگ و تظاهرات عظیم گردید و در این رابطه مسجد دانشگاه تهران به مركز ثقل این تقاضا تبدیل شد. تحصن علما و روحانیون مبارز و مدرسین حوزه‌ها در دانشگاه تهران مبارزه را شدیدتر ساخت این تحصن و دیگر شرایط فراهم شده بالاخره دولت بختیار را مجبور ساخت كه به بستن فرودگاهها پایان بخشد و اجباراً قدمی دیگر عقب رود.

3- پرشكوه‌ترین استقبال تاریخ

انتظار بازگشت امام را پس از خروج شاه همه داشتند، اما هركسی به نوعی تعبیر می‌كرد. برای اكثریت مردم آمدن امام پیروزی ‌ای بزرگ بود و برای آزادی و استقلال و حكومت اسلامی حضور امام را لازم داشتند قبلاً دولت بختیار سعی داشت این بازگشت را هرچه ممكن است به تأخیر گذارد و آمریكا هم در این مورد اقدام كرده بود و نظر بر این بود كه دولت سوسیال دمكراسی بختیار فرصت پیدا كند و بر اوضاع بنحوی مسلط گردد اما درست بهمین علت امام می‌خواست هرچه زودتر تهران باشد. یكشنبه اول بهمن مطبوعات با تیتر درشت نوشتند«نماز جمعه با امام خمینی در تهران» میلیونها انسان در سرمای بهمن ماه پیوسته به فرودگاه می‌رفتند تا قبل از دیگران در استقبال شركت كرده باشند كاركنان اعتصابی رادیو تلویزیون اعلام داشتند برای ضبط پخش مراسم ورود امام آماده‌اند، فرودگاه مهرآباد برای جلوگیری از پرواز«انقلاب» به اشغال نظامی درآمد بالاخره روزنامه‌های عصر خبر دادند«امام فردا در تهران است.» اما مسلم نبود از دیگر شهرها هم هزاران نفر به تهران آمده بودند، روز بعد به ناگاه بلندگوها خبر دادند هواپیمای ارفرانس حامل امام به تهران نزدیك می‌شود. فرستنده تلویزیون در حالی كه مهیای پخش مستقیم مراسم استقبال بود و لحظه ورود را در معرض نمایش گذاشت كه یكباره قطع شد و بجای آن سرود شاهنشاهی گذاشتند و خشم عمومی را برانگیختند امام اولین سخنان خود را در ایران با تشكر آغاز نمود و از فرودگاه مستقیماً به بهشت زهرا رفت، دریایی از انسانها همه جا موج می‌زند و اتومبیل با كندی می‌تواند حركت كند ساعتها این فاصله طی می شد اتومبیل بلیزر حامل امام را ده‌ها موتورسوار اسكورت می‌كرد و بر سقف آن جوانان عضو كمیته استقبال قرار داشتند و از مردم درخواست می كردند كه راه را بازنمایند، صدها خبرنگار و عكاس در جلو با اتومبیل‌های دیگر عكس می‌گرفتند تا هرچه زودتر این حادثه تاریخی را مخابره نمایند. جمعیت استقبال كننده در طول 33 كیلومتر از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا را بین 4 تا 8 میلیون نفر تخمین زده‌اند بیش از جمعیت تهران، برای این که ده‌ها هزار نفر از شهرهای مختلف كشور آمده بودند تا از تهرانیها در این استقبال عقب نمانند. اما ورود اتومبیل به بهشت زهرا دیگر امكان نداشت از هلی‌كوپتر استفاده شد اما در بهشت زهرا و در جایی كه هزاران شهید خفته‌اند بسخن آمد و وقتی به آنجا رسید كه من با پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌كنم، من تو دهن این دولت می‌زنم فریاد الله اكبر به آسمان بلند شد ... این فریاد میلیونها مردمی بود كه حق دارند در این سرزمین زندگی كنند و خود حكومت برگزینند و اینك در مقام آن بودند تا با انقلاب قدرت سیاسی را بدست گیرند امام در این سخنرانی كه پرجمعیت‌ترین اجتماعات تاریخ را داشت غیرقانونی بودن رژیم سلطنت و سلطنت پهلوی را با استدلال مطرح نمود و مصایبی كه مستقیماً ناشی از رژیم طاغوتی است برشمرد و با زبانی همه فهم خطوط آینده را ترسیم نمود.
4- تهدید آمریكا به كودتا علیه ملت

یكی از مسایلی كه مخصوصاً بعد از رفتن شاه ملت را مورد تهدید قرار می‌داد كودتا بود. كودتا با فرمان و رهبری آمریكا برای در هم كوبیدن مقاومت ملت ایران اصطلاح كودتا بیشتر وقتی بكار می‌رود كه نظامیان با یك توطیه قدرت موجود را در كشوری از بین بردارند و خود جای او را بگیرند در قرن حاضر صدها كودتا در كشورهای جهان سوم صورت گرفته و غالب آنها را سیاستهای استعماری رهبری كرده‌اند. در ایران وقتی سخن از كودتا بود، بحث بسیار در خارج و داخل بدنبال داشت كه انقلاب در اوج خودنمایی بود، دولت نظامی كه خود بمثابه نوعی كودتا باشد توقیفی پیدا نكرده و ملت روزهایی چون 17 شهریور خونین را پشت سر نهاده بود. و هنوز قدرت حاكمیت را بدست نیاورده بود بنابراین مسأله كودتا آن طور كه معنی می‌دهد نمی‌توانست مصداق پیدا كند مع‌الوصف تهدید به كودتا وجود داشت و تفسیر چنین می‌شد كه آمریكا حاضر نیست ایران را از دست بدهد، قیام مردم را بهرحال باید در هم كوبد و برای تثبیت دیكتاتوری سابق یا در شكل جدید عده‌ای از نظامیان قدرت را بدست گیرند سران نهضت را دستگیر و اعدام نمایند و كشتار بسیار راه اندازند. بختیار هم علناً و رسماً می‌گفت اگر ملت دنبال او نیاید باید كودتا را بپذیرد این بدان معنی بود كه آمریكا حاضر نیست ایران را آزاد بگذارد تا استقلال كامل یابد. اما صفوف متراكم مردم انقلابی عملاً فرصتی برای كودتا یا شبه كودتا باقی نمی‌گذاشت كودتا كنندگان در كدام سرزمین می‌توانستند موفق شوند، با آن اعتصاب سراسری چه عملی می‌توانستند انجام دهند پوچی این عنوان وقتی بیشتر روشن شد كه ارتش از داخل سر به نافرمانی گذاشت و تسلیم نیروی انقلاب گردید.
5- نظر قدرتهای خارجی در جریان انقلاب

آمریكا رسماً و علناً مانند یك صاحب حق مسلم در برابر انقلاب اسلامی ایستاده بود. كارشناسانش در ایران ارتش را هدایت می‌كردند، سفارتخانه‌اش در تهران مركز توطیه بود. مأمورین فوق‌العاده‌اش برای آینده ایران خطوط سیاسی ترسیم می‌كردند و دولت پیشنهاد می‌نمودند. شاه می‌بایست اقداماتش را با خواست امریكا تطبیق بدهد و یا رضایت آنان را جلب نماید كارتر به سیاست حقوق بشر ادامه می‌داد و در عین حال ناظر جنایات رژیم شاه در 17 شهریور و 14 آبان بود و برآن صحه گذاشت.
تصور اولیه ایالات متحده آمریكا این بود كه در نهایت شاه با تبدیل عواملش به یك حكومت ملی متمایل به غرب تسلیم می‌شود. ملت نیز آن را بصورت یك موفقیت بزرگ می‌شناسد و اوضاع توأم با حفظ حقوق بشر آمریكایی و با كمك سازمانهای مختلفی كه بصورت دفاع از حقوق بشر در ایران تشكیل شده بود تثبیت می‌گردد بهمین جهت تماس‌هایی با چهره‌هایی كه عنوان ملی برای خود گذاشته بودند و با حمایت آمریكا به شاه حمله می‌كردند و برای برقراری یك حكومت ملی مبارزه می‌نمودند برقرار نمود غالب این اشخاص معتقدین به مصدق و یا همكاران و دوستان او بودند. مدتها چهره این اشخاص در روزنامه‌های مطیع حكومت تبلیغ می‌شد و نظریات آنها مطرح می‌گردید و مقالات تندشان هم انتشار می‌یافت آمریكا در ماههای آخر عمر رژیم دریافت كه ملت ایران زنجیرهای اسارت را پاره كرده، به حقوق خود واقف گردیده و نیازی به حقوق بشر كارتر ندارد. آمریكا دریافت در این بازی نقاط ضعف بسیار نشان داده و لگام از دست او خارج گردیده و امیدی به سامان دادن به مهره‌های خوش نامش ندارد ولی مع‌الوصف از تلاش باز نایستاد، حكومت اسلامی با مفهومی كه امام از آن داشت برای او مجهول بود. تهدید آمریكا به كودتا مدتها بحث روز بود اما از مرحله تهدید نمی‌توانست فراتر رود و این موضوع را امام قبل از همه درك كرده بود. ارتش منظمی كه از داخل می‌پاشید و بفرمان امام روی می اورد چگونه می‌توانست در مقابل توده‌های میلیونی دست به كشتار بزند. در آن شرایط كدام گروه از ارتشیان جرأت می‌كردند چنین جهتی را اتخاذ نمایند و اگر مستقیماً نیروی آمریكا به كمك می‌شتافت به سرنوشتی بدتر از ویتنام دچار می‌گردید و این برای سیاستمداران آمریكا قابل درك بود حتی اگر حضور شوروی را هم در شمال ایران به حساب نمی‌آورد- كه قطعاً باید محاسبه می‌نمود- مجموعاً سیاست آمریكا در ایران درمقابل انقلاب اسلامی با بن‌بست مواجه بود. آمریكا تسلیم حكومت اسلامی نشد، آمریكا سقوط رژیم سلطنت را بدون جانشین مطلوب نمی‌خواست اما به مرحله‌ای رسید كه مجبور شد به وضع ناخواسته تسلیم گردد و آمریكا حتی نتوانست- با وجود كوشش بسیار- بازگشت امام را به كشور به تأخیر اندازد و برای بختیار مهلت و فرصتی فراهم سازد، هایزر كه تمام مأموریتش حفظ بختیار بود ناكام ماند. روسیه شوروی در دورانی مواجه با قیام ملت شد كه روابط نزدیك و صمیمانه‌ای با رژیم شاه داشت عیناً همان گونه كه در 15 خرداد 42 چنین بود. در سال 42 دوره تیرگی با ایران را پشت سرگذاشته و بوضع مطلوبی رسیده بود و از انقلاب سفید تجلیل می‌كرد و ناچار قیام مردم را شورش مرتجعین معرفی نمود. در این دوره نیز در موضع دفاع از رژیم قرار داشت. زیرا آن چه كه در ایران پیشرفت می‌كرد شعار اسلام بود كه خوش‌آیند شوروی نمی‌توانست باشد و خطر فوری برای افغانستان مسلمان بود. شوروی كه مدعی داشتن مكتب انقلابی است نمی‌توانست رقیبی از نظام كاملاً متضاد را در حال گسترش و قدرت ببیند آن هم مكتبی چون اسلام كه كمونیزم را كفر می‌شناسد و خود راهنمای انقلابی مستضعفان جهان است شوروی فقط در زمانی كه احساس كرد سقوط رژیم پهلوی حتمی است بسوی انقلاب توجه كرد تا دشمنی و خصومت حكومت آینده را جلب نكرده باشد. شوروی از مبارزه و حمله شدید انقلابیون ایران به امپریالیزم آمریكا، انتظار زمینه مساعد برای اعمال نفوذ خود را داشت، بزرگ جلوه دادن خطر حمله آمریكا، دقیقاً بهمین منظور بوده است. اشغال افغانستان چند ماه پس از پیروزی انقلاب عكس‌العمل شوروی در برابر انقلاب اسلامی بود كه از جانب ایران بدون پاسخ نماند.
دولت انگلیس استعمارگر كهن نیز با كمال دقت به دوران انقلاب ایران می‌اندیشید و تمام عوامل خود را در ایران بخدمت گرفته بود تا رژیم شاه را حفظ كند. حتی برای انصراف آمریكا از سیاست حقوق بشر هم اقدام نمود و تمام شخصیتهایی را كه برای روز مناسب ذخیره داشت برای كمك به شاه به رسوایی كشاند امام فایده نبرد. تجربه شكست نهضت ملی نفت اجازه نداد افرادی از شبكه‌های فراماسونری در رأس قدرت قرارگیرند و اگر كسانی در این راه ظاهر شدند با سرعت به بی‌اعتباری رسیدند امپریالیزم انگلیس نتوانست راه مناسبی برای تحكیم رژیم بیابد و عقب ماندگی خود را در سیاست ایران جبران سازد و نتوانست به كمك آمریكا بشتابد و از پیروزی انقلاب اسلامی جلوگیری نماید. امام حمایت علنی خود را همواره از شاه حفظ نمود حتی می‌بینیم قبل از این که سرانجام رژیم به وضع بهمن ماه برسد كارتر را به تعدیل در نظریه حمایت از حقوق بشر وادار می‌سازد.

6- همبستگی نیروی هوایی به انقلاب

بعد از رفتن شاه، ارتش مسأله‌ای بزرگ بود و سؤوالات بسیار طرح می‌شد، آیا ارتش كودتا می‌كند؟ علیه چه قدرتی؟ آیا ارتش دولت بختیار را در برابر ضربات انقلاب حفظ می‌كند؟ آیا در برابر میلیونها نفر انقلابی هم چنان مسلسل بكار می‌رود؟ آیا دستور امام به مورد اجرا درمی‌آید و سربازان از فرمان فرماندهان سر باز می‌زنند و به فرار مبادرت می‌نمایند؟ آیا نمونه‌های نافرمانی و حمله بسوی فرماندهان كه در شكل یك پدیده جدید درآمده بود توسعه خواهد یافت؟ آیا ارتش موفق به سركوبی ملت خواهد شد؟ این سؤالات و صدها سؤال دیگر مطرح بود گفته می‌شد شاه هنگام رفتن از ایران به یكی از ژنرالهای نیروی هوایی دستور داده كه خلبانان را برای یك بمباران شهری آماده كند. روزنامه‌ها نوشتند كه 2800 تن از همافران و افسران و درجه‌داران پایگاه شاهرخی همدان دست به یك اعتصاب غذای یك هفته‌ای زده‌اند، خبر رسید جمع دیگری به آنها پیوسته‌اند و سپس اعلام شد پایگاه هوایی بندرعباس به نهضت مردم پیوسته و دست به اعتصاب زده است، هزار نفر از پرسنل هوایی به یك راهپیمایی آرام مبادرت نموده‌اند.
از این به بعد مسأله پرسنل هوایی و حمایت از آنان به انقلاب پیوند می‌خورد اخبار مربوط به دستگیری و شایعات مربوط به اعدام بعضی از همافران بر خروش مردم می‌افزاید، هجوم خانواده همافران به مراكز قانونی و حمایت مردم از آنان وسعت می‌گیرد و كم‌كم به قسمتهای دیگر ارتش هم سرایت می‌كند گویا قوای نظامی در باطن به انقلاب پیوسته‌اند ولی وجود سلسله مراتب فرماندهی و مجازاتهای شدید مانع از آشكاری این پیوستگی است ولی بطور مخفیانه حمایت خود را با صدور اعلامیه‌هایی اعلام می‌نمایند.

7- اقامت تاریخ ‌ساز امام در تهران

با آمدن امام همه منتظر تحول عظیم بودند، هرلحظه احتمال دگرگونی می‌رفت محل اقامت امام هجوم میلیونها انسان مشتاق را بهمراه داشت ساعتها در كوچه‌های اطراف مدرسه رفاه می‌ایستادند تا نوبیت به دیدار مراد پیدا كنند وقت بعدازظهر مربوط به زنها بود، از یك طرف می‌آمدند وارد محوطه می‌شدند و از طرف دیگر خارج می‌شدند اما هجوم جمعیت به اندازه‌ای بود كه عبور با كندی بسیار انجام می‌گرفت. امام درمقابل پنجره یكی از اطاقها ظاهر می‌شد و به شعارها و ابراز احساسات و گریه دیداركنندگان با دست پاسخ می گفت، شعار«ما همه سرباز توییم خمینی» آن چنان همه‌گیر شده بود كه سربازی برای رژیم باقی نگذاشته بود و اساساً معنی سرباز را عوض كرد.
امام به منزل هیچ كس وارد نشده بود، در مدرسه‌ای اقامت كرد كه محل استقرار كمیته استقبال بود و در خیابان ایران قرار داشت محله استقرار امام بیاد محله امام در فرانسه محله نوفل لوشاتو نام‌گذاری شد شهردار تهران از اولین كسانی بود كه متوجه خطر شد علناً و رسماً استعفای خود را به امام تقدیم كرد و موقتاً مأمور كار شد اما بختیار اتهاماتی را متوجه او كرد.
با ورود امام طبقاتی از ارتش به انقلاب پیوستند اما انتظار این بود باتوجه به وحدت ملت و مشخص بودن رهبری قوای نظامی حمایت كامل خود را از ملت اعلام دارند اما این ممكن نبود برای این که سران ارتش تحت ضوابط شاهنشاهی رشد كرده بودند و درك ملت بدون شاهنشاه برای آنها مفهومی نداشت امام در این مورد اعلام نمود:
« ... ما كه می‌گوییم ارتش باید مستقل باشد جزای ما این است كه بریزید توی خیابان و خون جوانهای ما را بریزید كه چرا می‌گویید من باید مستقل باشم ما می‌خواهیم تو آقا باشی، تشكر می‌كنم از آن قشرهایی كه متصل شدند به ملت این ها آبروی خودشان را، آبروی كشورشان را، آبروی ملتشان را حفظ كردند. این درجه‌دارها افسرهای نیروی هوایی، این ها همه مورد تشكر و تمجید ما هستند و همین طور آنهایی كه در اصفهان، همدان و سایر جاها تكلیف شرعی، ملی و كشوری خودشان را دانستند و به ملت ملحق شدند و پشتیبانی از نهضت اسلامی ملت را كردند ما از آنها تشكر می‌كنیم و به آنها كه متصل نشدند می‌گوییم كه با این ها متصل بشوند. اسلام برای شما بهتر از كفر است ملت برای شما بهتر از اجنبی است، ما برای شما می‌گوییم این مطلب را، شما هم برای خودتان این كار را بكنید، رها كنید این را، خیال نكنید كه اگر رها كردید ما می‌آییم شما را به دار می‌زنیم این چیزهایی است كه كسان دیگر درست كرده‌اند والا این همافرها و این درجه‌دارها و این افسرها كه آمدند و متصل شدند و ما با كمال عزت و سعادت آنها را حفظ می‌كنیم ما می‌خواهیم كه مملكت، مملكت قوی باشد ما می‌خواهیم كه مملكت دارای یك نظام قدرتمند باشد ما نمی‌خواهیم نظام را بهم بزنیم ما می‌خواهیم نظام محفوظ باشد لكن نظام ناشی از ملت و در خدمت ملت نه نظامی كه دیگران آن را سرپرستی بكنند و دیگران به این نظام فرمان بدهند.»
بختیار هم تهدید می‌كرد«كسانی را كه جنگ داخلی راه بیاندازند تیرباران می‌كنم!»

8- تعیین دولت موقت از جانب امام

4 روز از اقامت امام در تهران گذشت، روزهای پرهیجان و طوفانی بود. حكومت نظامی تسلطی بر اوضاع نداشت، دولت بختیار هم چنان در راه نابودی پیش می‌رفت ولی تلاش می‌كرد ظاهر خود را حفظ نماید و وانمود كند كه ارتش را دراختیار دارد و نیرومندترین دولت مشروطیت است. اما كدام ارتش؟ ارتشی كه فرماندهانش بشدت از سربازان وحشت داشتند؟ یا لشكر گارد؟ بختیار نتوانسته بود مانع ورود امام گردد، نتوانسته بو به نوعی تماس و گفتگو برقرار كند و نتوانسته بود موضع محكم و استوار امام را تغییر بدهد، در كشوری عنوان دولت داشت كه كسی او را به رسمیت نمی‌شناخت بالاخره امام تصمیم قاطع راگرفت مدرسه علوی مركز یكی از بزرگترین اقدامات تاریخ بود بیش از سیصد نفر خبرنگار خارجی و داخلی جمع شده بودند و امام در ساعت 5 به این جمع وارد شد و سخنانی ایراد نمود آنگاه متن فرمان نخست‌وزیری بازرگان وسیله روحانی مبارز هاشمی رفسنجانی به شرح ذیل قرایت گردید، برای همه دنیا تعجب داشت كه شخصیتی روحانی، بازگشته ازتبعید دولت انتخاب كند با هیچ یك از موازین معمول كشورها تطبیق نمی‌كرد زیرا قدرت امامت تشیع تبلور نموده بود. لیبی در پیامی دولت موقت را برسمیت شناخت.
بسم الله الرحمن الرحیم، جناب آقای مهندس مهدی بازرگان
بنا به پیشنهاد شورای انقلاب برحسب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اكثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران كه طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است و بموجب اعتمادی كه به ایمان راسخ شما به مكتب مقدس اسلام و اطلاعی كه از سوابقتان در مبارزات اسلامی و ملی دارم جناب عالی را بدون درنظرگرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص مأمور تشكیل دولت موقت می‌نمایم تا ترتیب اداره امور مملكت و خصوصاً انجام رفراندم و رجوع به آرای ملت درباره تغییر نظام سیاسی كشور به جمهوری اسلامی و تشكیل مجلس موسسان از منتخبین مردم جهت تصویب قانون اساسی نظام جدید و انتخاب مجلس نمایندگان ملت برطبق قانون اساسی جدید را بدهید.
مقتضی است كه اعضای دولت موقت را هرچه زودتر باتوجه به شرایطی كه مشخص نموده‌ام تعیین و معرفی نمایید. كارمندان دولت و ارتش و افراد ملت با دولت موقت شما همكاری كامل نموده و رعایت انضباط را برای وصول به اهداف مقدس انقلاب و سازمان یافتن امور كشور خواهند نمود. موفقیت شما و دولت موقت را در این مرحله حساس تاریخی از خداوند متعال مسألت می‌نمایم روح الله‌ الموسوی ‌الخمینی
نخست‌وزیر منتخب موقت از امام تشكر كرد و امام نظر تأییدی مردم را در مورد دولت بازرگان وسیله مطبوعات و تظاهرات آرام درخواست نمود. اما درست برخلاف تأكید امام در متن حكم انتصاب فوق اعضای دولت در ارتباط گروهی و حزبی انتخاب شدند.

9- حمایت از قانون اساسی

روز جمعه 20 بهمن آخرین تلاش بختیار و شاه‌پرستان برای جمع كردن هواخواه و طرفدار بعمل آمد و اجتماعی در حمایت از قانون اساسی تشكیل دادند محل اجتمع امجدیه بود هفته قبل از این تاریخ هم جلو مجلس شورا چنین تظاهراتی كردند شعار این گروه این بود كه«بختیار سنگرت و نگهدار»- بختیار در همین روز در مصاحبه‌ای گفت بازرگان قبلاً طرفدار قانون اساسی بود و امام هم 15 سال قبل طی تلگرافی از وزیر دربار خواستند تا قانون اساسی اجرا شود و لغو مفاد قانون اساسی نوعی جنایت است ولی بیچارگی من است كه از قانون دفاع می‌كنم مشاركت در تظاهرات نوعی تفریح شده، چون همه جا تعطیل است، شعارهایی كه می‌دهند معنی آن را نمی‌دادند درباره تماس با مهندس بازرگان گفت روابط شخصی من با او 30 ساله است و مناسبات بسیار خوبی وجود دارد و احترام زیادی برای او قایل هستم اما درایران یك دولت بیشتر نمی‌تواند وجود داشته باشد من حاضرم درباره تعیین سرنوشت كشورم با ایشان گفتگو كنم. وی گفت ارتش در اختیار دولت است و دولتی در داخل دولت نیست تنها چند نفر از تكنسین‌هایی كه همافر نام دارند ناراضی بودند و در مورد فرار سربازان از پادگانها گفت فرار سرباز در همه دنیا وجود دارد. سؤال شد در قم جمهوری اسلامی تشكیل شده است چه می‌گویید پاسخ داد اولاً حاضرم دور قم را دیواری ببندم و یك واتیكان درست كنم و بدهم به آنها اگر با قم می شود مملكت را اداره كرد یك واتیكان هم برای قم درست می‌كنم.

10- چگونگی مقاومت و پیوند ارتش به انقلاب

روزهای اقامت امام در مدرسه علوی ایام پرهیجانی بود، صدها هزار نفر روزانه از اقشار مختلف به دیدار امام می‌آمدند و تعلق خود را به انقلاب اسلامی ابراز می‌داشتند. تظاهرات در سراسر كشور ادامه داشت و دولت بختیار حاضر به استعفا نبود، در این میان ارتش مسأله بزرگ بود. سران ارتش تحت حمایت آمریكا و توصیه شاه می‌بایست از دولت باصطلاح قانونی بختیار حمایت داشته باشند و این حمایت، آتش و خون بهمراه داشت و هر روز فرزندان مبارز اسلامی را به شهادت می‌رساند. در بین ارتش بسیاری مخفیانه به انقلاب پیوسته بودند جمعی با لباس شخصی در تظاهرات حضور می‌یافتند سربازانی از پادگانها فرار كرده بودند، در موردی بعنوان یك امر شرعی و یك تكلیف دینی درمقابل فرماندهان تابع رژیم ایستاده بودند اما دركل ارتش دراختیار رژیم شاهنشاهی بود بخصوص این که در تظاهرات بزرگ سعی داشتند سربازان را جدا از مردم میلیونی نگهدارند. حضور امام در تهران همه را مشتاق دیدار ایشان كرده بود ووقتی همه اقشار آزادانه در صفوف فشرده به این ملاقات می‌رفتند مشكل بود كه نظامیان متدین را از این دیدار بازدارند و بالاخره به آنها هم سرایت كرد نیروی هوایی در نقاط مختلف به ملت نزدیك شده بود و همافران قبلاً به مقاومت‌ها و اعتصاباتی دست زده بودند. پنجشنبه گروهی همافران برای اعلام وفاداری به مقر امام رفتند و عكس جمعی این ملاقات در كیهان انتشار یافت و بلافاصله به سراسر جهان مخابره شد و بعنوان پیوستن ارتش به امام خمینی تلقی گردید. بختیار چاپ عكس را جعلی و یك حقه عكاسی دانست كه می‌خواهد بین واحدهای ارتش جدایی بیافكند. اما امام خمینی تأكید كردند كه عكس روزنامه‌ها صحیح است همافران روز پنجشنبه از من دیدن كردند. درواقع قشرهای وسیع ارتش دیگر ارتش شاهنشاهی نبود و از كنترل سران ارتش هم خارج شده بود. جمعه شب تلویزیون اعلام داشت جریان بازگشت امام خمینی از شبكه سراسری پخش خواهد شد مردم با اشتیاق بسوی تلویزیون رفتند در قسمت اخبار ابتدا تظاهرات طرفداران قانون اساسی در امجدیه را نشان داد، دانشجویان هنرآموز كه قبلاً در محل اطاق نمایش انتظار دیدن فیلم بازگشت امام را داشتند با صحنه تظاهرات امجدیه مواجه شدند و آن را به مسخره گرفتند، افراد گارد كه گویا برای همین شناسایی موضع گرفته بودندتا به جبران همبستگی كه همافران با انقلاب داشتند آنها را تنبیه نمایند، وقتی تلویزیون شروع به پخش تصویر امام نمود و صلوات همافران با فریاد بلند شد هنوز سومین صلوات تمام نشده بود كه شیشه‌ها می‌شكنند و لوله تانك بداخل سالن می‌آید و رگبار مسلسل جمعی را به خون می غلطاند فریاد الله اكبر فضا را می‌گیرد یك طرف مسلح، ورزیده از قبل مهیا و طرف دیگر جوانهایی تازه كار و با ایمان و بدون سلاح نیروها برابر نیست اما ناله‌ها و فریادها به رهگذران خیابان می‌رسد به سرعت تمام تهران را می‌گیرد و مردم با فریاد الله اكبر بسوی نیروی هوایی سرازیر می‌شوند غالباً تصور می‌كردند حمله‌ای به مقر امام شده اما بسوی پادگان نیروی هوایی هدایت می‌گردند. پادگان به محاصره ده ها هزار مردم بدون سلاح درآمد، كسی جرأت نمی‌كرد وارد پادگان شود، اما ناله جوانان همافر آنان را به اقدام وادار می‌ساخت خبر رسید تعداد زیادی در داخل پادگان كشته شده‌اند مردم خشمناك شدند با شنیدن صدای رگبار مسلسل به پرتاب سنگ به طرف گاردیها جهت خودشان را مشخص كردند گاردیها مردم محاصره كننده پادگان را هدف قرار دادند و جمعی را بی‌محابا به شهادت رساندند جمعه شب خونین با بر جاگذاشتن كشته‌های بسیار به صبح نزدیك می شد گاردیها تصمیم داشتند مقاومت پرسنل هوایی را از بین بردارند و انقلاب را سركوب كنند، شجاعت مردم بپاخاسته آنها را به جنون كشانده بود هنرآموزان نیروی هوایی وقتی حملات شبانه گارد شاهنشاهی و تلفات خود را دیدند مصمم شدند كه مسلح شوند بطرف اسلحه خانه‌ها هجوم بردند و از درهای مخفی به اسلحه‌ها دسترسی یافتند و بین خود و مردم پخش كردند آنها كه از لشكر گارد به پادگان حمله كرده بودند در محاصره قرارگرفتند و تلفات بسیار دادند كوكتل مولوتف وسیله حمله مردم در مقابله با تانكها شد و در مدت كوتاهی بزرگ و كوچك به سنگرسازی پرداختند كیسه و گونی جمع كردند و هزارها شیشه برای كوكتل مولوتف مهیا نمودند. افراد كمی گارد در بین راه به وسیله مردم از بین می‌رفتند و به صحنه نبرد اصلی نمی‌رسیدند ساعت 2 بعدازظهر شنبه افراد نیروی هوایی در سنگرها جای گرفته و مردم سرسختانه از آنها حمایت داشتند و هلی‌كوپترهای گارد دیگر جرأت نزدیك شدن نكردند تمام مناطق تهران بصورت یك واحد مبارزه علیه رژیم درآمده بود، همه خود را مكلف به كمك می‌دیدند صدها اتومبیل شخصی به جمع‌اوری دارو و غذا و ملافه پرداختند و بسوی نیروی هوایی روان بودند هزاران نفر برای دادن خون به مراكز خون گیری هجوم بردند در هر گوشه كه صدای رگبار مسلسل شنیده می‌شود هزاران نفر اسلحه بدست شتابان می‌روند تا بر اوضاع مسلط گردند صدها آمبولانس آژیركشان زخمیها را به بیمارستان‌ها می بردند، تهران صحنه جدید و تازه داشت جوانان موتور سوار اسلحه بدست با فریاد الله اكبر به كمك مبارزین مسلمان می‌شتابند حكومت نظامی با صدور اعلامیه‌ای ساعت منع عبور و مرور را به 5/4 بعدازظهر رساند توطیه‌ای بزرگ در جریان بود برابر اسنادی كه بعدها فاش شد در ساعت منع عبور و مرور می‌بایست ارتش بر نقاط حساس شهر مستقر گردد سران انقلاب با سرعت دستگیر و با اعدام آنان و قتل بسیاری از مردم انقلاب بطور قاطع سركوب شود اما فرمان تاریخی امام عملاً توطیه را خنثی ساخت، امام دستور داد كه مردم در صحنه بمانند و به حكومت نظامی اعتنا ننمایند بلندگوها با سرعت پیام امام را پخش كردند و مردم بصورت یك تكلیف دینی از حكومت نظامی سرپیچی كردند و رگبار مسلسل نتوانست خیابانها را در اختیار قوای انتظامی گذارد. لحظات حساس و سرنوشت‌ ساز بود اكثریت مردم تهران آن شب را بیدار ماندند و بسیاری در پشت سنگرها تا صبح نشستند و وقتی در چهار صبح تانكهای گارد شاهنشاهی به نیروی هوایی حمله كردند مردم بیدار تهران با كوكتل مولوتف جلوی آنها را گرفتند شایع شد قوای نظامی از شهرستانها بسوی تهران در حركتند و بدنبال آن خبر رسید كه مردم شهرها و دهات راه را بر آنها سد كرده‌اند و با كندن خندق پیشروی را غیرممكن نمودند. گروههایی از ارتش از باب سوگندی كه در ابتدای خدمت یاد كرده بودند اشكال داشتند و نمی‌دانستند چه كنند فتوای امام این مانع را برداشت و به دنبال آن نیروی دریایی به كمك نیروی هوایی می‌شتابند و با همراهی مردم به مراكز اسلحه دست می‌یابند، تسلیحات ارتش بدست انقلابیون می‌افتد پادگانها و مراكز پلیس و كلانتری‌ها یكی بعد از دیگری وسیله ملت فتح می‌گردد.

11- پیروزی انقلاب اسلامی

22 بهمن روز سقوط رژیم سلطنت، روز انقراض شاهنشاهی و روز پایان عمر پهلوی بود دنیا در این روز نیروی وحدت ملت ایران را شناخت، كاخها در هم كوبیده شد، پادگانها یكی پس از دیگری تسخیر و فرماندار نظامی تهران توسط مردم دستگیر گردید ولی وقتی با او مصاحبه می‌شد هنوز در خیال شاه بود و خود را سرباز وظیفه‌‌شناسی می‌دانست كه به فرمان اعلیحضرت عمل كرده است باور نمی‌كرد كه در چنگ انقلابیون قرار دارد. مردم ساختمانهای ساواك و زندانهای رژیم شاه را گرفتند. هویدا و نصیری و دیگر زندانیانی كه برای نجات رژیم و فریب مردم موقتاً زندان را داوطلبانه اختیار كرده بودند در اختیار كمیته‌های انقلاب قرار گرفتند، سران درجه اول رژیم به مخفیگاه رفتند و یا فرار نمودند، رزمندگان اسلامی در همه جا در تعقیب طاغوتیان بودند فرماندهان درجه اول ارتش در اسارت زندانیان گذشته قرارگرفتند بقایای افراد گارد شاهنشاهی و سازمان امنیت در كمین بودند تا جوانان مبارز را به آتش گلوله كشند مردم سلاح در دست دارند و به قیمت جان خود حفاظت محله‌ها را عهده‌ دارند مساجد به مراكز مستحكمی برای مبارزه با ضد انقلاب تبدیل شد روحانیون در همه جا فعالیت چشمگیری دارند از مركز ثقل سیاست كه مدرسه علوی است تا دورترین نقطه مملكت مسؤولیت قبول می‌كنند، اداره امور را به عهده می‌گیرند و بی‌وقفه كار می‌كنند، آثار شاهی هر چه هست و در هركجا در هم كوبیده می‌شود و دیگر مجسمه‌ای از خاندان سلطنت باقی نیست دولت موقت با اتكای به نیروی رهبری انقلاب و ملت عملاً شروع به كار می‌نماید عبارت«در طلوع آزادی جای شهدا خالی» در همه جا و از جمله در تلویزیون نقش می‌بندد، ایران آزاد شده بود، رژیم نیرومند شاهی با آن قدرت عظیم نظامی و حمایت همه جانبه خارجی متلاشی شده بود، باور ناكردنی بود اما واقعیت داشت، در تمام شهر تانكهای خرد شده و سوخته به چشم می‌خورد همه جا جوانان پشت سنگرها اوضاع را تحت كنترل داشتند عبور و مرور اتومبیلها با مراقبت انجام می‌گرفت، بهشت زهرا مركز تجمع اجساد شهداست آنان كه با جان خود حماسه آفریدند و ایمان و اعتقاد را بر تانك و گلوله پیروز ساختند، آنان كه با عشق به خدا به دیدار او رفتند، اكنون بهشت زهرا محل اجتماع صدها هزار نفری است كه برای زیارت حماسه آفرینان می‌روند، می‌روند تا اجساد آنان را دفن كنند، تعدا اجساد زیاد است باید شناسایی شوند، باید تجلیل گردند.
اكنون ملت انقلابی قدرت حاكمیت را بدست گرفته است همه مراكز رژیم در هم كوبیده شده است جوانان مسلح مسلمان در سراسر كشور امنیت و نظم شهرها را بعهده دارند، همه جا سنگر ساخته شده تا حملات پراكنده ضد انقلاب را متوقف سازند، فقط دستورات امام قابلیت اجرا دارد. صدها كمیته با نام امام در مساجد تشكیل گردید. و مردم اداره امور عمومی را عهده دارند. نام پاسدار انقلاب كم‌كم به گوش می‌رسد، اینان جان بركف حفظ انقلاب را عهده دارند و داوطلبانه تمام جریانات را زیر نظر دارند و در عین حال صدها نفر از بزرگان رژیم سلطنت را ازگوشه و كنار و از زیرزمینها و مخفیگاهها و یا در حال فرار دستگیر و با چشم بسته به مدرسه علوی می‌رسانند.
خیابان ایران، مدرسه علوی، مقر امام مركز ثقل مملكت و نقطه خبرساز جهان است، هم دولت تشكیل می‌دهد، هم دولت ساقط می‌كند، هم رژیم تغییر می‌دهد هم سران ارتش و دولت شاه را بازداشت می‌كند، هم مخزنی است از هزاران قبضه اسلحه كه پاسداران انقلاب از مراكز طاغوتی بدست می‌آورند. هم محلی است برای خبرگزاریها كه اخبار دست اول را به دنیا مخابره نمایند امام در چهره یك شخصیت روحانی موفق از آزمایشهای بزرگ درآمده، كه رهبری انقلاب را با توانایی كامل عهده دار بوده، نقطه اصلی تصمیم‌گیری است شورای انقلاب نقش تقنین را عهده‌دار است و در همان محل متمركز است. دولت موقت بازرگان جای دولت بختیار را در حمایت كامل امام كه طبعاً نیروی ملت را هم بدنبال داشت گرفت. زمان بسیار حساس و دقیق بود. برداشت دولت موقت در آن شرایط حاد انقلاب با اعضای دولتی كه تشكیل داد انقلابی نبود. بازرگان و همكارانش از انقلاب معنای عمیق آن را دریافت نكرده بودند. تصور او تشكیل دولتی ملی برای انجام اصلاحات بود. بهمین جهت نیروی انقلاب در مجاورت دولت موقت برای خود تشكیلاتی بوجود آورد، و دولت از این که قدرت تامه را در اختیار ندارد ناراضی بود. در حالی كه دولت می‌بایست با سرعت از فرار جنایتكاران رژیم گذشته جلوگیری نماید نقش وساطت را عهده‌دار گردید و برای فرار بعضی متهمین در معرض اتهام قرار گرفت. دادگاههای انقلاب، كمیته‌های انقلاب، سپاه پاسداران انقلاب از بین توده‌های مردم مسلمان جوشید و قدرت اصلی را در اختیار گرفت، و دولت موقت از مهار كردن این نهادهای انقلابی عاجز بود، در مقابل گروهها و احزاب و دسته‌های مختلفی با وفور تشكیل می‌شد توانایی كافی نداشت مقامات دولتی در همه جا در اختیار مصدقیها قرارگرفت دولت بازرگان در پرتو ولایت فقیه و در نتیجه انقلاب و با خون ده‌هاهزار جوان مسلمان تشكیل شده بود اما كسانی را عهده‌دار امور كرده بود كه كوچكترین خطر را استقبال نكرده بودند و اساساً سرسختی امام را درمقابل رژیم پهلوی تخطیه می‌كردند، دولت موقت و دار و دسته‌اش این فكر را تلقین می‌كردند و پرورش می‌دادند كه وظیفه امام تمام شده است و هر روز انتظار آن را داشتند كه راه مصدق را ادامه بدهند، اما نهادهای جوان انقلاب مانع بودند و می‌دیدند راهی كه دولت طی می‌كند راه انقلاب نیست. دولت ناتوانی و عدم موفقیت خود را ناشی از دخالت نهادهای انقلابی نوخاسته می‌دانست و انحلال آنها را پیوسته می‌خواست، در شورای انقلاب در این مورد اختلاف نظر وجود داشت، سیاست خارجی كه می‌بایست بلافاصله براساس اصول انقلاب اسلامی تنظیم گردد دچار آشفتگی بود با این که رابطه با اسراییل و دولت نژادپرست افریقای جنوبی قطع گردید و با این که ایران از پیمان سنتو خارج گردید اما وضع روشنی نداشت. سفارتخانه‌های ایران در خارج مدافع انقلاب نبودند بطوركلی وضع دولت بازرگان با شئون یك انقلاب تطبیق نداشت، او دولتی در حد بختیار ارایه می‌داد كه ادامه حیاتش اقتضای حمایت آمریكا را دارد، اصلاح طلب بود نه انقلابی.
ما قصد نداشتیم و نداریم كه در این جلد از تاریخ معاصر جریانات پس از پیروزی انقلاب را مورد بحث قرار دهیم. این خود كاری است كه باید انجام گیرد و حوادث روزانه دو سال و نیم گذشته باید ضبط شود حضور مردم در صحنه مبارزه و رهبری و هدایت مستمر امام راههای پرپیچ و خم و بعضاً خطرناك و سهمگین را قابل تحمل ساخت. امام توانست در لحظاتی كه خطر تجزیه وجود داشت، هنگامی كه برنامه كودتا تدارك دیده شده بود، و زمانی كه قوای مجهز خارجی به كشور اسلامی حمله نمودند، وقتی كه پراكندگیهای داخلی یأس را بر ملت مسلط می‌ساخت با تدابیر خاص متكی به الطاف الهی چاره ساز و راه‌گشا باشد. پیوستگی امام با ملت ایران بدان پایه رسید كه در برابر یكی از بزرگترین قدرتهای جهانی با استحكام تمام ایستاد و به همه حیله‌ها و نیرنگهای او پاسخ دندان‌شكن داد جمهوری اسلامی ایران پایه‌گذاری شد. قانون اساسی آن براساس موازین اسلامی تدوین گردید.


منبع:تاریخ سیاسی معاصر ایران؛ دكتر سید جلال ‌‌الدین‌ مدنی، دفتر انتشارات اسلامی، 1361، جلد دوم،صص 330 تا 353


[ شنبه نهم بهمنماه سال 1389 ] [ 20:37 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic