جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


كاركردگرایی ساختاری جزء مكاتب محافظه كاری است و اصالت را به كاركرد می دهد و از مسلط ترین نگرش های جامعه شناسی معاصر در غرب می باشد. مهمترین اثری كه دیدگاه كاركردگرایی را در جامعه شناسی در اوایل سده نوزدهم گسترش داد بررسی های دوركیم است. هدف پژوهش های جامعه شناسانه دوركیم از بعد مكتب كاركردگرایی « تأیید آنچه در جامعه وجود دارد» بود كه می بایستی به همان صورت نگه داشته شود و تغییری در نهادهای اجتماعی به وجود نیاید. بنابراین دوركیم بر این باور بود كه نهادهایی كه از كاركرد سالم برخوردارند حفظ گردند.


آنچه برای كاركردگرایی اهمیت ویژه دارد «تعادل خود محور» است و تغییر در جامعه را صرفاً به خاطر سازگاری با كل نظام مطرح می كند. از بعد بین المللی كاركردگرایی ساختاری محدود به دولت ملی نمی شود و تأكید بر نیاز های بشری خارج از مرزهای دولت ملی است و همگرایی منطقه ای و سازمان های بین المللی را خواستار است.
مهم ترین ویژگی مكتب كاركردگرایی توجه طرفداران آن به جامعه به مثابه ارگانیسم است كه جامعه دارای اجزایی همانند بدن انسان است. نقد و نظریه هایی هم به مكتب كاركردگرایی از طرف مكاتب مهمی از قبیل تضادگرایی، روش شناسی مردمی و كنش متقابل نمادین عنوان شده است كه نظریه نوكاركردگرایی یكی از آنها می باشد. نوكاركردگرایی درصدد است تا كاستی های كاركردگرایی را برطرف سازد.
از جمله ضعف های نظریه كاركردگرایی به ویژه در حوزه روابط بین الملل این بود كه اهداف، تقاضاها و نیازهای دولت ها را یكسان و مشابه فرض می نمود و اعتقاد داشت كه این تشابه موجب همكاری در زمینه های فنی و اقتصادی می شود. در حالی كه نظریه كاركردگرایی این امر مهم را نادیده گرفت كه وجود اختلاف میان دولتها مانع از اتفاق نظر و همكاری در این امور می شود و از اینجاست كه زمینه ظهور نظریه جدید با عنوان نوكاركردگرایی فراهم می شود كه در ادامه به آن اشاره می نمائیم.
نوكاركردگرایی در واقع تركیبی از فدرالیسم و كاركردگرایی است. از یك طرف مانند فدرالیسم معتقد است كه روند همگرایی به ایجاد جامعه سیاسی یا نهادهای فراملی منجر می شود و از طرف دیگر مانند كاركردگرایی بر این باور است كه ابزار و عوامل اجتماعی و اقتصادی بهترین راه دستیابی به همگرایی است. این گروه از نظریه پردازان استدلال می كنند كه چون در نظام بین المللی دشوار می توان به اجماع كلی دست یافت، باید فرایند همگرایی را در چارچوب یك نظام كثرت گرای منطقه ای مورد بررسی قرار داد. آنها معتقدند كه همگرایی اقتصادی ضرورتاً و به ناچار به اتحاد سیاسی منتهی نخواهد شد. بدین ترتیب نوكاركردگرایان بر اسلوب های چانه زدن میان نخبگان سیاسی و نیز استراتژی هایی كه آنها در روند همگرایی بكار می گیرند و همچنین بر انگیزه های بازیگران سیاسی مشاركت كننده و بالاخره بر پی آمدهای غیر قابل انتظاری كه در اثر تعقیب منافع متعارض هر یك از بازیگران حاصل می شود، تأكید می كنند.
طبقه بندی: اصطلاحات،
[ پنجشنبه یازدهم آذرماه سال 1389 ] [ 02:21 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic