جرعه نور
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟


كاركردگرایی یا (Functionalism) ، رویكردی است كه بنیانهای نظری آن در اوایل قرن بیستم پی ریزی شده و به یاری تحقیقات تجربی بسیار صاحب نظران خود، به صورت یك نحله جامعه شناختی نظام یافته و غالب درآمده است. بنیانگذاران نخستین این رویكرد عبارت از افرادی چون مالینوفسكی و رادكلیف براون هستند كه با یك رشته مطالعات فرهنگی، به چگونگی وظایف یا كاركردهای عناصر و اجزای فرهنگی- اجتماعی پرداخته و با كشف آنها، نقش عمده آنها در جامعه شناسی كاركردی آشكار شد.


پارسونز در اولین كارعلمی خویش تصمیم می گیرد جریان های مختلف و نظریه های مختلف علوم انسانی را با یكدیگر تركیب نموده و از آن یك نظریه واحد بسازد. زیرا او معتقد بود كه بعد ازمطالعه آثار و نظریات نظریه پردازان بزرگ قرن نوزده و اوایل قرن بیستم به این نتیجه رسیده است كه تمام این نظریات در محور یك چیز دور می زند و یك چیز را تحلیل می كنند و آن نظریه اراده گرایانه كنش است كه در آن انسانها اهدافی دارند و برای رسیدن به آن اهداف وضعیت را در نظر گرفته و ابزار لازم را انتخاب می كنند. پس كنش شالوده تمام علوم انسانی است.
هر چند این رویكرد در جریان رشد خود و در واكنش به انتقادات بسیار از سوی منتقدین جامعه شناسی، جهت گیریهای متفاوتی به خود گرفته، ولی هرگز اصول اولیه و بنیانهای نظری خود را از دست نداده است. با رجوع به مخرج مشترك رویكرد كاركردگرایی، به نظر می رسد این نحله شامل اجزا یا اصول مسلم زیر باشد:
1- جوامع باید در یك كلیت، به عنوان نظامهایی متشكل از بخشهای متقابلاً مرتبط، نگریسته شوند.
2- علیت در پدیده های اجتماعی، چندگانه و متقابل است.
3- اگر چه یكپارچگی، هیچگاه تمام و كمال نیست ولی نظامهای اجتماعی اساساً در یك حالت تعادل پویا می باشند. مثلاً واكنش وفاق جویانه نسبت به تغییرات بیرونی، به دنبال تقلیل دامنه تغییرات درونی نظام است؛ لذا گرایش غالب نظام اجتماعی در راستای ثبات و سكون می باشد، به طوری كه از طریق مكانیزم های سازگاری و كنترل اجتماعی حفظ می شوند.
4- به عنوان برآیندی از فرض سوم، كاركردهای نامناسب، تنش ها و انحراف هایی وجود دارند كه می توانند برای مدت مدیدی دوام بیاورند؛ هرچند كه عمدتاً تمایل دارند یا خود را رفع كنند و یا سرانجام به رسمیت برسانند.
5- تغییرات عمدتاً به یك سیاق تدریجی و وفاق جویانه و نه به شیوه انقلابی و یكباره رخ می دهند؛ تغییراتی كه معلوم شوند شدید می باشند، در واقع تحت تأثیر روبنای اجتماعی هستند.
6- اصولاً تغییرات از سه خاستگاه اصلی ریشه می گیرند: سازگاری نظام با تغییر برون زا، رشد از طریق تفكیك كاركردی و ساختی و اختراعات و نوآوریهای اعضا یا گروههای داخل جامعه .
7- مهمترین و اصلی ترین عامل موجد یكپارچگی اجتماعی، وفاق ارزشی است. آداب و رسوم، نه تنها عمیق ترین و مهمترین خاستگاه یكپارچگی هستند، بلكه ثابت ترین جزء نظامهای اجتماعی و فرهنگی نیز می باشند .
پیش بینی های نظریه كاركردگرایی ساختاری پارسونز تا دهه 60 كه سرمایه داری دوره ثبات نسبی و رونق اقتصادی را گذراند، موفق بود. اما در اواخر دهه 60 با پدیدارشدن مشكلات در نظام سرمایه داری، پارسونز نیز با نظریه اش از خاطره ها محو شد. هرچند بعد از مرگ او در سال 1979 افكار و نظریه او در قالب مكتب نوكاركردگرایی - با اصلاحات و تعدیل- بار دیگر احیاء شد.


برگرفته از : هفته نامه صبح صادق شماره 474
طبقه بندی: اصطلاحات،
[ چهارشنبه نوزدهم آبانماه سال 1389 ] [ 18:13 ] [ جرعه نور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

درود خدا ر روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلام حضرت امام خمینی ره و سلام برارواح مطهر شهدای اسلام علی الخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس


امسال براى اینكه ما بتوانیم آنچه را كه در این دعاى شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ ماست، انجام بدهیم، براى اینكه بتوانیم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفیت هاى كشور حركت كنیم، احتیاج داریم به اینكه همت خودمان را چند برابر كنیم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نامگذارى می‌كنم. >> مقام معظم رهبری

فرمود ولی همت خود افزون کن
با کار مضاعف به ره حق خو کن
خواهی که سفید روی شوی نزد خدا
با کوشش خود مکر عدو خنثی کن

ما پیام عید رهبر را چو مصحف میکنیم
مثل دستورالعمل همواره مصرف میکنیم
کوری چشم دشمنان اسلام و قرآن
چشم آقا کار و همت را مضاعف میکنیم

---------------------------------
جرعه نور سعی داشته سایت های مناسب را معرفی نماید.«پیوند به سایت ها به مفهوم تایید محتوای این سایت ها توسط جرعه نور نمی باشد».

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

page rank google پیج رانك گوگل این وب

ارتباط با مدیر وبلاگ

با کلیک روی بالن فوق شما میتونید بطور مستقیم با مدیر وبلاگ چت کنید اگر آنلاین بوده باشد
************** ************** *

**************** ****************************
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic